Урок «Українська мова», 1 клас ЗПР, Тема. Приголосні звуки. Тверді та м’які приголосні звуки.

Урок  «Українська мова», 1 клас ЗПР, 

Тема. Приголосні звуки. Тверді та м’які приголосні звуки.

Мета. Удосконалити знання  про приголосні звуки, вчити розрізняти тверді та м’які приголосні звуки, вчити робити звуко-буквений аналіз слів, складати речення за малюнком, складати схеми речень, списувати з друкованого тексту; розвивати кмітливість, мислення, поповнювати словниковий запас дітей;    виховувати любов до природи, прагнення каліграфічно та охайно писати у зошиті.

Обладнання. Плакат з девізом уроку, «будиночки» з буквами, сюжетний малюнок.

Хід уроку

І. Загальнокорекційний етап

1.Підготовка до уроку

— привітання, «налаштування» настрою

  1. Нервово-психологічна підготовка

Холодно зараз в лісах і полях,

Холодно зайчикам, лисичкам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Доброго дня Вам, вітаємо Вас.

  • Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В країну чудову й збагачену мову.

  1. Розвиток моторики руки «Кулачок – долонька»
  2. Артикуляційні та зорові вправи
  3. Хвилинка тиші

ІІ. Основний етап

  1. Актуалізація опорних знань
  • Відгадай загадку.

В зеленім лісі побував якийсь художник

І поволі, дерева перефарбував у золотисто-жовтий колір.

  • Ти хто такий? – я здивувавсь.
  • Чому тебе не бачив досі?
  • То придивився, — хтось озвавсь

І ти тоді побачиш ……….(осінь).

  • Так, це осінь. (Вивішую зображення дівчини Осінь)
  • Які букви ми відшукали і вставили? (Буки, що позначають приголосні звуки)
О . І . Ь

 

 

 

  • Вправи на вичленовування звуків зі слів та складання слів з окремих звуків
  • « Послухай – склади»;
  • «Картинка – назва»;
  • «Назви по звукам»;
  • «Розсипані слова»;
  • Складання слів за опорними схемами.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Оголошення теми, мети уроку
  2. Отож сьогодні ми повторимо букви, що позначають приголосні звуки, будемо розрізняти тверді та м’які приголосні.
  3. Хвилинка каліграфії.
  • Робота в карточці, прописуємо елементи букв, з’єднуємо малюнок, розфарбовуємо його.
  1. Робота з «будиночками» для букв
  • Поглянь на дошку і скажи, хто живе у цих казкових будиночках? (Букви)
  • Які букви знаходяться у червоному будиночку? (голосні )
  • Які букви знаходяться у синьому будиночку? (приголосні )
  • А в маленькому окремому? (м’який знак)
  • Чому? (Бо він не позначає звука)
  • Відкриємо деякі віконечка у синьому будиночку та запишемо ці букви. (Дитина по черзі відкриває віконечка, пояснює співвідношення букви і звука та записує велику і малу прописні букви)
  • Молодець, ти чудово виконав це завдання.
  1. Звуко-буквений аналіз слова

Давай виконаємо звуко-буквений аналіз  слова

 [ .  — . =] – ОСІНЬ – 4 зв., 5 б. 

  1. Фізкультхвилинка

Раз, два, три

Руки вгору піднімали,

Опустили низько

Підійшли до парти близько.

  • Ми сьогодні працювали?
  • Так.
  • Нові вправи ми писали?
  • Так.
  • Ми лінились?
  • Ні.
  • Ми трудились?
  • Так.
  • Дуже, ми стомились?
  • Ні.
  • А тепер скоріш сідаймо,

Працювати починаймо.

  1. Складання речення за малюнком (Показую малюнок)
  • Поглянь на малюнок. Що ти бачиш? Склади речення.
  • Давай, спробуємо його записати.
  • Підкресли у реченні всі букви, що позначають приголосні звуки. Поясни, які це приголосні: тверді чи м’які?
  • Які букви пом’якшують приголосні? (ь, і, я, ю, є)
  • Побудуємо схему цього речення та слів з нього?
  1. Робота з підручником «Українська мова. Післябукварна частина» (с. 6, впр.3)

Місто, мости, зірка, зоря, сік, сон, ліс, липа.

  • Запиши ці слова у зошит.
  • В яких словах є м’який приголосний звук? Підкресли.

ІV. Заключна частина

  1. Підсумок уроку

—  Ти сьогодні -молодець, добре попрацював. Дякую тобі за роботу на уроці.

  1. Пояснення домашнього завдання
  2. Релаксація «Казковий сон»
  3. Прибирання робочого місця