Урок на замовлення з читання 1 клас

1325584676Тема: «Звук [е], буква «Ее». Читання складів, слів з буквою «Ее».

 

Мета:

Закріпити артикуляцію голосних звуків;ознайомити учнів з буквами  «Е», «е» , їх назвою та звуковим значенням; навчати виконувати аналітико-синтетичні звукові та звуко-буквені вправи, читати з буквою «Ее» склади та слова; формувати у дітей зв’язок «слово – образ»; виробляти навички читання зв’язного тексту. Удосконалювати знання, уміння й навички учнів з читання складів та слів з вивченими буквами.    Формувати вміння вжитку в мовленні етикетних форм та слів ввічливості. Поширювати активний словник учнів

Розвивати фонематичний слух, усне мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість. Розвивати зв’язне усне мовлення, діалогічне мовлення, сенсорну та смислову пам’ять, увагу, уяву, дрібну моторику рук. Здійснювати розвиток диференційованості зорового сприйняття. Формувати життєві компетенції учнів.

Виховувати культуру поведінки, ввічливість, повагу до інших, почуття вдячності;  зацікавленість у читанні, стриманість на уроках, дисциплінованість, охайність, толерантність до оточуючих. Активізувати мотивацію пізнавальної діяльності.

Тип уроку: урок формування нових знань .

Хід уроку

І. Загальнокорекційний етап уроку.

  1. Організація класу.

До нас сьогодні на урок

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

 

Продзвенів дзвінок,

Починається урок!

Заходить вчитель – треба встати,

Коли дозволить – тихо сядь.

Сказати хочеш – не кричи,

А тільки руку підніми.

Сидіти треба рівно, прямо,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Домовляймось не шуміти,

І старанно працювати.

  1. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.

1) Активізація уваги учнів

—  Подивіться навколо себе, що незвичайне ви помітили? (прикрашений святково клас). Так, це тому, що у нас сьогодні незвичайний урок. Нас запрошено на День народження. Скажіть, будь ласка, чи змінився ваш настрій, від цієї новини? Покажіть свій настрій за допомогою «смайликів». Так,  на святах завжди присутній чудовий настрій.

2) «Хвилинка тиші»

3) «Правила ввічливих чомучків».

— Перш, ніж вирушити на свято, пропоную пригадати правила поведінки вихованих людей в гостях, на святах. ( діти по черзі називають правила поведінки, ввічливі слова, етикетні формули).

 

ІІ. Основний етап уроку

  1. Оголошення теми і мети уроку

— Що відповідають, зазвичай, на запрошення? (Дякую) А кому нам потрібно сьогодні подякувати за запрошення? (Букві).

— Так, саме букві і не дивуйтеся. Не лише люди святкують Дні народження, а й букви також. А якій же, саме, букві ми подякуємо за запрошення?

— Ви можете розкрити цю таємницю і познайомитися цією чарівною незнайомкою, впіймавши у віршику її звук, він буде повторюватися найчастіше :

З тихим плескотом на берег

Рине хвилечка перлиста;

Править хтось малим човенцем,

Вʼється стежка золотиста.

— Молодці! Впіймали! Отже, ми познайомимося сьогодні з буквою «Е».

— І, як завжди, на святах, буде весело, ми будемо читати співаючи, гратися, підтанцьовувати, разом з буквами, допомагати гостям. А за свою активність на уроці ви будете винагороджені новорічними іграшками для Святого Миколая.

  1. Підготовча робота.

2) – Дихальні вправи:

Чим солодким і смачним пригощають завжди на Днях народження? Так, тортиком. Уявіть, що буква вам підготувала величезний торт і на ньому багато-багато свічок, які потрібно задмухати з першого ж разу, загадавши бажання, тому, зараз, закрийте очі, загадайте бажання і сильним подихом задмухайте усі свічки.

— А на Днях народження сумно чи весело? Діти бавляться і грають, чи, можливо, сидять по куточкам і сумують?

От і ми пограємо з вами у футбол, але незвичайний, а повітряний (вправа «Футбол).

1) Повторення вивчених букв. Артикуляція звуків.

— Буква «Е» запросила, окрім нас, на своє свято і своїх подружок. Хто вони? (Так, букви та звуки)

— А щоб усі розмістилися, вона вирішила посадити їх за два столи – червоний та синій. Допоможіть букві «Е» розмістити всіх подружок, щоб вона, бодай, ненароком, нікого не пропустила. Познайомте подружок господарки свята з нашими гостями, покажіть їх і чітко промовте. ( Діти показують букву, артикулюючи, при цьому звук, «розсаджують» букви за столи).

2) Розвиток моторики рук, засобом показування рухами букв.

Букви, готуючись до свята, все міркували, як же себе представити. Вони підготували рухи, з якими зʼявляться  в гостях у букви «Е», але, поки збирались, позабували їх. А ми ж, теж, знаємо ці рухи і проспіваємо, якої ж букви цей рух, давайте допоможемо буквам пригадати їх, щоб вони не запізнились на свято і не були сумними. Дякую вам, ви дуже допомогли буквам.

  1. Робота по темі уроку

1) Співставлення назви слова з малюнком. Місце \е\ у слові. Звуковий аналіз слів метод «Ланцюжок».

Звук [е] та буква «Е» дуже жваві, веселуни і пустуни, полюбляють бавитись у різні ігри і найулюбленіша у них гра – «Хованки», ось і зараз звук [е] заховався у назвах слів до цих малюнків, давайте швидше визначимо де ж він заховався у них і чи в усіх словах він є? Працюйте уважніше, бо, якщо, ми його не віднайдемо в усіх словах, Буква «Ее»  не зможе вчасно прийняти гостей.

2) Ознайомлення з буквою «Е».

— Розгляд графічного зображення букви «Е».

— Аналіз графічної будови букви «Е».

— Порівняння за формою та розміром друкованих літер.

Тим часом, поки букви готуються до виїзду, буква «Е» і собі чепуриться, вона вдяглася в найкраще своє вбрання і вже готова познайомитися з нами. — А ось і сама буква «Ее» На що вона схожа?

— Що за буква – три жердинки,

Це ж для кого перетинки,

— Га –га-га та ге – ге –ге

Ми обійдем букву «е».

Прибива малий хлопчина

До стовпчика три жердини.

— Що це? Вгадуйте, зове! Відгадали? (Буква е)

3). Щоб краще букву запам’ятати і більше її не забувати – викладемо велику «Е» паличками, скільки їх нам для цього знадобиться? (4)

4) « Друкування та обведення» букв «Ее» в повітрі з приговорюванням звука.         

5) Читання складів з буквою «Е»

— Ну от зібралися всі гості, почалося веселе святкування. На Дні народження співають веселі пісні.

Букви, що позначають приголосні звуки, не можуть співати. А от разом з «Е» у них виходить гарна пісенька. Спочатку букви почувалися ніяково, тому і пісенька їх була тихою повільною. А потім, їм дуже сподобалося співати і вони почали це робити швидко , голосно і весело. (схема на аркуші)

КЕ     ЛЕ МЕ        НЕ     ПЕ     РЕ     СЕ     ТЕ     ЕШ    ЕХ     ЕН     ЕК

Букви, що позначають голосні звуки, вміють співати, а от з іменинницею виходить ще краще! (схема на аркуші)

ЕА-ЕИ-ЕУ-ЕО               АЕ-ОЕ-УЕ-ИЕ

— Читання складів з відстукуванням олівцем.

6) Читання трибуквених складів за допомогою вправи «Муха»

Букви так розвеселились, швидко бігали, що їх і не наздогнати, давайте і ми з ними пограємось у «Лова».

7) Читання слів з «Е».

Букви,  разом з «Е»,  почали водити хороводи, утворивши при цьому слова. Прочитаймо їх. (З таблиці)

— Складання слів з частин. (З плакату)

  1. Закріплення набутих знань

 — Прийшов час і нам дарувати свій подарунок господарці свята – це наші знання та вміння читати слова з буквою «Ее».

1) Робота з Букварем

— читання «буксиром»;

— самостійне читання

— «ланцюжком»

— « в парах»

(Додатковий матеріал та прийоми роботи на уроці)

— Співставлення «малюнок – назва», розвиток навичок усвідомленого читання.

— Всі почали грати в нову гру «Впіймай мене» і нам запропонували з ними погратись: (індивідуальні диференційовані завдання – картки для читання).

Викладення складів та слів з розрізної азбуки, з попереднім звуковим аналізом почутого «Живі звуки»

Слабко встигаючим учням                      сильним учням

МЕ, ЕС, ЕЛ, КЕ, РЕП                      Осел, село, перо, море.

ІІІ. Заключний етап уроку

  1. Підсумок уроку

1) Ну от і підходить до завершення наше свято, підходить час прощатися з господаркою. Який у вас настрій після святкування, покажіть його «смайликами». Ідучи з гостин, люди дякують. Кому б ви хотіли подякувати і за що?

2)  Оцінювання роботи учнів на уроці? (новорічні іграшки).

3) Букві «Е» теж сподобалось вас приймати у себе в гостях. А найкращим подарунком від нас їй була ваша активна робота на уроці і отримані, вами, знання.

— У нашім класі всі учні працювали старанно. Молодці, хлопчики! Молодці, дівчатка!

  1. Релаксація

— Після активної роботи можна і відпочити, закрийте оченята і уявіть все, що почуєте:

В лісі тихо, все поснуло,

Шепчуть сосни : лю-лі, лю-лі…

Вліз ведмедик в теплу хату,

Смокче лапу волохату.

А у нас урок скінчився

Кожен гарно потрудився!

Читати букви і склади навчився!!

  1. Д/З

А для закріплення отриманих знань, ви прочитаєте слова і склади у букварі за допомогою казкових «віконець»

  1. Прибирання робочих місць.