Урок математики для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку легкого ступеня (підготовчий клас)

 

Тема: Формування елементарних  уявлень про геометричні фігури: круг, квадрат, трикутник.

Мета:

Навчальна:  знайомити учнів із геометричними фігурами – кругом, квадратом, трикутником; вчити дітей обстежувати моделі геометричних фігур, порівнювати їх ( різними способами: метод накладання, вимірювання ниткою, смужкою), знаходити ознаки подібності і відмінностей, правильно називати їх елементи: кут, сторона; вчити зображувати їх на папері, формувати сприймання та вміння порівняння розміру трьох і більшої кількості предметів з еталоном, формування аналітико-синтетичного сприймання; актуалізувати знання про форму, розмір та колір предметів, актуалізувати вміння орієнтуватись у розміщенні предметів у просторі (вгорі, внизу, ліворуч, праворуч, попереду, позаду, посередині тощо).

Корекційна: корегувати розвиток навичок навчально-пізнавальної діяльності, систематизувати уявлення учнів про геометричні фігури, про орієнтування на площині та в просторі, формувати вміння діяти за аналогією, Збагачення словникового запасу, розвиток супроводжуючого мовлення (пояснення практичних дій). Уточнити розуміння учнями термінів, які вказують напрямок або місце розміщення: попереду, позаду, між; термінів, які характеризують розміщення на площині (на столі, в зошиті): середина, центр; зверху, знизу; справа, зліва, посередині; ввести зазначені терміни в активний словник учнів.

Розвивальна: формувати поняття ознак предметів (форма, колір), учити визначати спільні та відмінні ознаки, порівнювати, виконувати класифікацію за цими ознаками розвиток зорового сприймання величини предметів,розвиток образної пам‘яті,  розвиток аналізу і синтезу шляхом виділення ознак обстежуваних предметів та відокремлення  одних ознак та властивостей від інших,  розвиток дрібної моторики пальців рук.

Виховна: виховувати самостійність та активність, інтерес до математики, зацікавленість математичними поняттями та явищами.

Обладнання: моделі геометричних фігур, іграшки тваринки, набір фігур, малюнки предметів, шаблони, музичний супровід.

Тип уроку: тематико-пропедевтичний

Хід уроку

 

І. Загально-корекційний етап.

  1. Організація підготовки учнів до праці.

1.1. Привітання

1.2. Вправа « Коли заходить вчитель в клас» ( Імітація, під коментоване мовлення, основних рухів)

1.3. Перевірка готовності робочих місць до уроку, активізація уваги (вправа «Що зайве» — вчитель називає ті предмети, які потрібні на уроці і по-між них, ті, які «зайві» : підручник, лінійка, подушка, олівець, математичні набори, лялька, машинка, зошит, ручка. Якщо предмети потрібні і вони є на парті, діти їх підіймають, якщо – ні, діти плескають в долоньки, або по колінцях, якщо виявили, що на парті не вистачає потрібного предмета – діти його готують).

  1. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.

1.1. Вправа « Покажи настрій ( за допомогою смайликів, які лежать у дітей на парті, або пальчика великого).

  1.2. Вправа « Даруємо добро»

Діти стають у коло, промовляють за вчителем вірш, виконуючи певні рухи.

Усміхнемось сонечку! (підняли руки вгору, усміхнулись.)

Здрастуй, дороге! (помахали руками)

Усміхнемось квіточці! (присіли, уявили квіточку на підлозі, посміхнулись їй.)

Хай вона росте! (показали руками, як росте квіточка.)

Усміхнемось дощику! (підняли руки вгору, посміхнулись)

Лийся, мов з відра! (руки вгору-вниз, вгору-вниз)

Друзям усміхнемося! (посміхнулись сусідові справа, зліва)

Зичим всім добра! (простягли руки в сторони, узялись за руки, підняли всі разом руки вгору.)

ІІ. Основний етап.

  1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Діти, сьогодні ми з вами вирушаємо в цікаву подорож до Лісового Царства. Воно надзвичайно гарне і чарівне. І в ньому живуть цікаві звірята, з якими ми будемо знайомитися.

Та по дорозі нам траплятимуться труднощі, які ми обов’язково маємо подолати. Чи готові ви до цього?  Тоді – вирушаймо!

Озирніться! Світ навколо нас… різноманітний! Сьогодні, подорожуючи ми досліджуватимемо влас­тивості об’єктів навколишнього середовища — форму, розмір, впізнаватимемо їх серед інших, розрізнятимео предмети навколо нас за кольорами. Отже, розпочинаємо цікаву подорож у царину природи та геометричних форм. Але спочатку з’ясуємо, що ви вже знаєте про гео­метричні фігури.

  1. Підготовча частина.

2.1. Актуалізація власного практичного досвіду школярів

Ну що, дітки, підемо лісовою стежинкою? Рушаємо! (Учні ідуть по класу, виконуючи рухи за зразком вчителя)

Ось ідуть малята

Лісом мандрувати,

Дітки не сумують –

Весело крокують

(ідемо в колоні )

Ми навшпиньках ідемо –

(ходьба навшпиньках)

Та через місточок

(стрибаємо по кільцях)

Ми на п’ятках ідемо –

Ось уже й лісочок.

 2.1.1. Актуалізація розуміння взаємного розміщення предметів на площині та в просторі

-Подивіться, ось праворуч від вас росте ялинка. Підніміть праву руку. А ліворуч – берізка. Підніміть ліву руку. А перед вами осина. Простягніть руки до неї, вперед. А позаду вас, з-під кущика зайчик визирає. Озирніться, подивіться. Усі предмети в просторі та на площині розміщені по-різному. ( комп’ютерна презентація)

2.1.2. 1. Актуалізація знань про плоскі фігури.

А тепер, давайте, трішки, відпочинемо і повернемось з чарівного лісу до нас у класну кімнату.

Озирніться навколо себе. Предмети, які нас оточують, мають таку власти­вість, як форма, у них є верх і низ, сторони. Деякі предмети своєю формою схожі один на одного. Давайте пригадаємо, які форми ми вже знаємо? (кругла, квадратна). Яку форму має дошка? Вікно? Класна кімната?.. У вас на партах є підручник, зошит, і щоденник, вони однакові за формою, мають сторони ( проводить пальцем, показуючи сторони предметів, діти повторюють рухи за вчителем), у них є верх і низ, покажіть їх. Вони мають куточки, спробуйте, доторкніться до них, пригадайте це.

— Порахуйте, скільки куточків у підручника, у зошита, лінійки? (4) – Це чотирикутник. ( бо в нього чотири куточки)

— А ось м’яч – Подивіться на нього, чи є в нього сторони і куточки? Знайдіть їх. (Немає). Як називається така форма, яка не має куточків? (кругла) Діти, по черзі обстежують його, а потім порівнюють з маленькими м’ячиками у себе на парті.

Чотирикутник, коло, трикутник — це геометричні фігури.

  1. Актуаліза­ція знань із теми, яку планується вивчати

3.1..Показ трикутників, чотирикутників, кіл (вчитель показує фігури, діти пригадують, з детальною допомогою вчителя, та після попереднього називання їх вчителем, з них задані) :

— Кожен учень отримує 4 зелені кружки; 1 жовтий кружок; 4 жовті чотирикутники; 1 зелений чотирикутник; аркуш паперу, поділений рискою на дві частини — ліву і праву (на цьому аркуші учні виконуватимуть завдання). (Водночас учитель демон­струє виконання завдань на дошці.) Зробіть так, щоб праворуч були всі зелені кружки. Зробіть так, щоб ліворуч були не всі жовті чотирикутники. Зробіть так, щоб праворуч були тільки зелені кружки. Зробіть так, щоб праворуч були не тільки зелені кружки. Зробіть так, щоб праворуч були тільки всі зелені кружки. Зробіть так, щоб праворуч були не тільки всі зелені кружки. Зробіть так, щоб праворуч були всі предмети, крім зелених кружків.

Сюрпризний момент

Діти, гляньте, нам хтось залишив листа (знаходимо конверт, на якому зображена сова). Та це ж Мудра Сова нам залишила цього конверта. Ану, давайте подивимося, що ж в ньому? (Виймаємо із конверта моделі геометричних фігур)

ІІІ. Формуюча частина

3.1. Знаходження аналогії між знаннями та практичним досвідом, робота над темою

3.1.1.Обстеження геометричних фігур

Із конверта висипаємо зразки геометричних фігур ( різного розміру, кольору).

Діти, це іграшки? Ні, це – фігури. Чи однакові вони за кольором, розміром? А за формою? Що ж це за фігури?

Круг

На прикладі червоного маленького круга навчаємося прийомів обстеження геометричної фігури: обвести пальчиком, переконатися, що в круга відсутні куточки, тому він може котитися. На прикладі великого синього круга діти закріплюють алгоритм обстеження.

Які предмети в класі схожі на круг?

Квадрат

Квадрати можуть бути різного кольору, великі і маленькі; за кольором і розміром вони не схожі один на одного. Але вони однакові за формою.

Обстежуємо маленький квадрат: скільки в нього сторін, кутів? (Показ кутів: вказівний і великий пальці сковзають від середини двох сторін до вершини кута, з’єднуючись). Аналогічно діти обстежують великий квадрат.

Діти накладають круг на квадрат, визначаючи їх відмінності.

Які предмети в класі схожі на квадрат?

Трикутник

Діти обстежують його так само, як квадрата, порівнюють із кругом.

Які предмети в класі схожі на трикутник?

  1. Корек­ція і первинне закріплення  актуалізованих  знань  з  даної теми; 

4.1. Завдання Мудрої Сови : Викласти на парті круги від найбільшого до найменшого.

4.2.- На дошці набірне полотно з рядами фігур:

Учні називають кожну фігуру у верхньому рядку; у нижньому рядку; у середньому рядку; у лівому стовпчику; у правому стовпчику; у стовпчику, що посеред­ині. З’ясовуємо, що у нижньому рядку та у середньому стовпчику лише дві фігури, тоді як у решті рядків та решті стовпчиків по три фігури: у кожному є жовтий трикутник, червоний круг та зелений чотирикутник (квадрат). А в нижньому рядку та у середньо­му стовпчику є лише або зелений круг та жовтий чотирикутник (квадрат), або зелений чотирикутник та жовтий круг; не вистачає червоної фігури, і ця фігура має бути три­кутником.

4.3. Дидактична гра «Залатай ковдру»

Робота над загадкою

Влітку медом ласував

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.  (Ведмідь)

Діти, у Ведмедика сталося лихо – Мишка прогризла дірочки в його ковдрі. Він просить, щоб  ви допомогли її залатати. Допоможемо?

4.4. Дидактична гра «Добери кульки за кольором»

Робота над загадкою

Колючий клубочок

Прибіг у садочок ( Їжачок)

Діти, Їжачок нам придумав цікаве завдання. Справимося з ним?

( Учням роздаються індивідуальні картки до гри, де вони мають підібрати за кольором квадратів кружечки)

4.5. Зв’язок з уроком читання. Завдання: «Розкажи вірш  за допомогою малюнків».

Робота над загадкою

Хвостатий, носатий, рудий і зубатий,

Уміє хвостатий нечутно ступати,

В курник залізати,

Тягнути курчата.

Як злодія звати? (Лис)

Діти, Лис дуже любить слухати вірші. Чи розкажемо ми йому вірш? (Учні розказують вірш за допомогою малюнків. Додаток №1)

  1. Вирішення практичних завдань;

         5.1.Вправа з геометричними фігурами «Хатка для Білочки»

Робота над загадкою

Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба.

Хвіст у неї, як мітла,

А сама на зріст мала. (Білка)

Діти, давайте подаруємо Білочці хатку і деревце біля неї. ( Діти з геометричних фігур складають хатку і ялинку за зразком учителя)

5.2. Пальчикова гімнастика. Гра «Пальчик, пальчик, де ти був?»

Робота над загадкою

Сіренький кожушок,

Пара довгих вушок,

Жвавий побігайчик,

Що зоветься … (Зайчик)

Зайчик запрошує вас погратися з ним у гру «Де чия хатка?»

         5.3. Рухлива гра «Де чия хатка?»

На підлозі намальовані круги, в центрі яких – вивчені фігури. Діти отримують ключі від хаток – фігурки. Поки звучить музика, учні граються на поляні, як тільки вона стихне – повинні забігти у хатку, підібравши правильно фігуру – ключик. Граємо 3-4 рази.

ІІІ. Заключна частина.

  1. Фронтальне закріплення актуа­лізованих знань;

         1.1. Обведення шаблонів фігур та їх штрихування.

1.2. Виконання завдань на індивідуальних картках

  1. Систематизація знань

2.1.. Сорока-ворона по лісу летіла, за гілку зачепилась і розірвала свої перли, допоможіть їй зібрати їх. ( вправа «Продовж за аналогією»)

— Продовж рядочок, не порушуючии порядку

 

— Домалюй гірлянди, продовж за аналогією

 

8) підведення підсумків уроку.

 

Діти, давайте пригадаємо, які фігури ми вивчали сьогодні з вами? А куди ми мандрували? З якими звірятами зустрічалися?

Я пропоную на кінець нашої мандрівки подарувати нашим друзям – звіряткам малюнки. Подаруємо? (парна робота з картками)

— Розмалюйте тільки круглі предмети

— розмалюйте тільки чотирикутники

— розмалюйте всі трикутники

— знайдіть, обведіть та розмалюйте круглі предмети

знайдіть, обведіть та розмалюйте квадратні предмети

Підсумкова бесіда

Розгляньте ваші малюнки. Який предмет зображений зліва? справа? посе­редині? Що це за предмети? Коли їх використовують? Чи відомо вам, на яких уроках можна користуватися цими речами? Що з них ми зможемо подарувати нашим друзям, з якими побажаннями виц е зробите і для чого вони їм знадобляться?

Давайте скажемо нашим друзям: «До побачення! До нових зустрічей!»

  1. Релаксація.
  2. Приведення в порядок робочих місць.
  3. Створення установки на відпочинок.