Українська мова (індивідуальне навчання, 1 кл., ІПК)

Тема. Знання про мову. Мовні уміння. Звуки і букви.

Мета. Закріпити та систематизувати знання учня про букви голосних і приголосних звуків; формувати й розвивати мовленнєві уміння i навички. Розвивати навички правильного, свідомого читання, кмітливість. Виховувати доброту, вміння товаришувати, цінувати дружбу.

Хід уроку

  1. Організація навчальної діяльності учнів .

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок,

Сядь рівненько,

Усміхнися гарненько,

Настрій на урок візьми,

Працювати почали.

  1. Створення ситуації успіху .

— Закрий оченята. Уяви,  що ми з тобою летимо у світ рідної української мови та приземляємось перед воротами міста Звукобукв. Але щоб їх відчинити нам потрібно пригадати всі букви, які ми вивчили. Називаючи їх буде відкриватись певне віконечко і коли всі відкриються, ворота відчиняться. Не забуваємо працюємо за знаком «Я».

  1. Постановка навчальної задачі .

3.1. Проблемна ситуація

— Ось ми й потрапили в наше місто. Але поки ми летіли, в місті сталася біда злий чарівник Звукомор викрав букву і зачинив її в підземеллі.

—  якщо ти хочеш її врятувати, покажи знак згоди.

— Отже, вирушаємо на допомогу!

3.2. Гра «Розшифруй» .

— Без знання головного правила міста Звукобукв, ми не зможемо рушити далі, розшифруй цей напис і дізнайся правило:

язнаюзвукиібуквизвукиячуюбуквияпишу

— Якщо ти його можеш прочитати покажи знак «Я»? Що воно означає?

3.3. Визначення «роботи» голосних звуків (3 хв).

— Зупиняємось у першому найголоснішому і найспівочішому районі. Здогадався, як він називається? (Район голосних звуків).

— Вірно, це район голосних – наше завдання показати роботу букв та правильно назвати їх. (1 – називають голосний звук, 2 – керують твердістю-м’якістю попередніх приголосних).

— Пригадаймо, як називаються вулиці в цьому районі? (Вулиця твердих командирів – о а у и е, вулиця м’яких командирів – я ю є і)

— Молодець! Рушаймо далі!

3.5. Гра «Подружи звуки»

— Наступне завдання – це гра «Подружи звуки». Як ти вважаєш, що потрібно тут зробити? Які приголосні звуки найбільше дружать і чому?

Д – Т З – С Б – П Ґ – К Г – Х Ж – Ш

Фізхвилинка (пісня про дружбу)

Танцюємо.

— робота з прописами на розвиток графічних навичок та уваги.

3.6. Робота з підручником «Промінець».

Читання тексту «Дивовижна дружба» (10 хв).

3.6.1. Читання тексту вчителем. (ст. 63)

Дивовижна дружба

3.6.2. Бесіда-аналіз на тему тексту.

— Хто головні герої?

— Що сталося з котиком?

— Що зробив песик?

— Подумай, як би ти вчинив на місці песика?

3.6.3. Читання естафетою з песиком.

— Читаємо естафетою, слідкуй уважно. Естафету передаватиме песик, який сідатиме на різні частини тексту. Там, де він сів і слід читати.

3.6.4. Гра «Розвідники».

— Пограємось у розвідників я читаю початок речення — ти знаходиш його закінчення.

3.7.Слухання та обговорення вірша про дружбу кота .

Біля ліжка кіт сидить

І тихенько воркотить.

Він маляток колихає,

Їхні сни охороняє,

Щоб Марійку і Оксанку

Не будив ніхто до ранку.

— Що робив кіт? Чи відповідальна в нього справа?

— А з ким він товаришував? А чи буває так в житті?

— А чи був ти уважним і запам’ятав, як звати дітей?

— Отже, ми  повинні товаришувати з усіма і цінувати дружбу. Допомагати один одному в біді. Що для тебе означає бути хорошим другом?

  1. Рефлексія .

— Молодець! Двері відчиняються і що ж це за буква? Для чого вона?

— Прослухай вірш, який допоможе краще запам’ятати роботу Ь:

Загадковий, хитрий знак!

Не читається ніяк

І сам не вимовляється,

Хоч часто зустрічається,

А потрапивши до слова,

Він пом’якшує вимову,

Може слово геть змінити.

Отже, треба з ним дружити!

— Привітаємо нашого м’якого знака і пригадаємо слова, які закінчуються м’яким знаком.

— Намалюй вивчену букву, яка тобі найбільше сподобалась, можеш написати слова або намалювати назви-предметів, які починаються на цю букву.