Українська мова (1 клас, ЗПР) Тема. Алфавіт. Звуки мовлення.

 

Мета: повторити з учнем алфавіт, алфавітні назви букв, закріпити знання у про звуки мовлення та позначення їх буквами; продовжувати роботу над каліграфією, правильним буквоз’єднанням; збагачувати словниковий запас хлопчика, розвивати мовлення, спостережливість, навички виразного читання; розвивати вміння слухати; виховувати у дитини охайність на письмі, чуйність, уважність, доброту, почуття дружби й товариськості.

Обладнання: каса букв, алфавіт, предметні малюнки, вірші, робочий зошит.

 

ХІД УРОКУ

 

  1. Організаційний момент
  2. Емоційно-вольове налаштування

— «Розсипані слова»;

— «Відгадай та склади слово»

— «Впіймай слово за звуками»

  1. Мовна хвилинка

— робота з чистомовкою

  1. Розвиток моторики руки
  2. Хвилинка тиші
  3. II. Актуалізація опорних знань учня
  4. Каліграфічна хвилинка
  5. Гра «Допоможи слову»
    — До складу потрібно додати один або кілька складів, щоб утворилося слово.
    Са- Мо- Ру-

III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на уроці, треба відгадати загадку.

  • Коли хочеш ти читати,
    То мене повинен знати.
    А коли мене не знаєш,
    То нічого не вгадаєш. (Алфавіт)

— Сьогодні нас запросили до міста Алфавіту. Там нас вже чекають наші друзі, а хто саме, ти зараз побачиш.

Веселе місто Алфавіт,
В нім кожне слово — цілий світ,
В нім кожна літера жива —
З ним складаються слова.
Літери, шикуйтесь в ряд!
Починаємо парад!

  1. Повторення вивченого матеріалу
    — А ось і вони — БУКВИ! Давай пригадаємо, як їх звати.
  2. Робота з українським алфавітом

Завдання 1. Прочитай назви літер. Намагайся запам’ятати їх порядок.

  1. Робота в підручнику. (ст.5)

Встав букви. Запиши слова.

— Які букви та звуки ми з тобою тільки що повторили?

Фізкультхвилинка

  1. Кросворд «Ромашка»
    1) Вдень мовчить, вночі гарчить,
    Хто до господаря йде — знати дає. (Собака)
    2) Має славу торохтійки і відомої злодійки.
    Там, де з’явиться,— умить тиша в зарості біжить.
    Хто це? Що воно таке?
    Хто скрекоче «скре-ке-ке»? (Сорока)
    3) На колір — сірувата,
    на вдачу — хитрувата.
    «Кар-р-р»,— гукає,
    курчат лякає. (Ворона)
    4) По пеньочку пострибаю —
    вмить на друзки порубаю. (Сокира)
    5) Гострі зуби у кота, відкусив він їй хвоста.
    А вона йому на те:
    — Завтра хвіст мій відросте. (Ящірка)
    6) Біле поле, чорне насіння;
    хто його вміє, той розуміє,
    Хто його знає, той позбирає. (Книжка)
    7) У червоних чобітках, в білому халаті,
    Навесні він прилетів і сидить на хаті. (Лелека)
    8) У вінку зеленолистім, у червоному намисті
    Заглядається у воду на свою чудову вроду. (Калина)

— Давай пригадаємо, як поєднується з іншими літерами мала буква а.

  1. Поєднання букви а
    — Розглянь, як поєднані літери. (Дитина повторює назви поєднань.)
  2. Узагальнення вивченого матеріалу
    — Мешканці міста хочуть перевірити, чи добре ти знаєш їх порядок в алфавіті.
  3. Навчальна гра «Назви сусідів»
    Учитель називає літеру, учень називає її «сусідів».
  4. 3. «Торбинка запитань»
    — З якої букви починається алфавіт?
    — Якою буквою закінчується?
    — Які букви позначають голосні звуки?
  5. Підсумок уроку
    — Ось і завершується наша подорож країною Алфавіт. Ми ще не один раз будемо зустрічатися з її мешканцями — буквами, що живуть, як одна дружна сім’я.