Корекційно-розвивальне заняття 1 кл для дітей з ТПМ

Корекційно-розвивальне заняття з корекції мовлення на лексичну тему: «Фрукти та овочі»

Мета: закріплювати уявлення дітей про овочі та фрукти , їх призначення й особливості, ознаки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фразове мовлення; операції мислення (аналіз, синтез, порівняння); корегувати властивості сприйняття (цілісність, вибірковість) при виконанні завдань; розвивати довільну увагу (концентрацію, стійкість); розвивати кмітливість, спостережливість.

Хід заняття.

І. Вступна частина.

  1. Організаційний момент.

Привітання дітей. Емоційне налаштування на роботу.

  1. 2. Вправи для дихання та артикуляційна гімнастика (губи, язик)

Гра . «Паровозик». Діти «їдуть» на потязі — чух-чух-чух, піднімаючи руки роблять глибокий вдих і на видих промовляють «чух».

  1. 3. Голосові вправи

Наспівування колискової. Наспівуючи промовляється голосний звук, змінюючи силу голосу

А            А           А                                                   У           У           У

А            А                                     У           У

  1. Мотивація.

Діти, послухайте чистомовку.
Ох – ох – ох є на грядочці горох.

Ик – ик – ик і цілющий там часник.

Як – як – як там червоний є буряк.

Ок – ок – ок ще й зелений огірок.

Ор – ор –ор і смачненький помідор.

Уз – уз – уз на паркан повивсь гарбуз.

Ун – ун – ун соковитий там кавун.

Чі –чі –чі – це корисні овочі.

Ди – ди – ди є тут ще і ягоди.  Спробуймо разом проговорити її

  • Про що говорилося в чистомовці? Назви яких овочів вам в ній зустрілися?
  1. Основна частина.
  2. Актуалізація знань.

1.1. Вправа «Що це?»

— демонструю зображення фруктів та овочів із питанням «що це?»

1.2. Вправа «Так чи ні?»

— це лимон? Він червоний, круглий і солодкий?

— це огірок? Він овальний, зелений?

— це цибуля? Вона яка?

1.3.. Дидактична гра «Загадане слово» (діти повинні загадати подумки назву фрукта чи овочу з опорою на зображення і не називаючи його, описати так, щоб інші діти його впізнали)

  1. Розвиток сенсорно-моторних відчуттів та уваги:

2.1. Вправа «Чарівний мішечок»

— А чи зможете ви впізнати що знаходиться в мішечку, назвати цей предмет і описати його?

  1. Розвиток слухо-зорової уваги.

Гра «Яке слово зайве?»
Учитель називає групу предметів. Діти слухають, визначають зайве, пояснюють свій вибір.
● Яблуко, груша, слива, морква, абрикос. (Морква.)
● Помідор, квасоля, персик, редиска, буряк. (Гранат.)
● Цибуля, часник, капуста, абрикос, перець. (Абрикос.)

Розвиток зорової уваги.  (Індивідуальна робота з картками )

Матеріали: роздруківка вправи (для кожної дитини), олівці (фломастери).

Вчитель роздає дітям аркуші з вправою + олівці (фломастери) і просить обвести овоч (фрукт), який «заблукав і потрапив не на свою полицю.

  1. Вивчення теми.

4.1. Гра «об’єднаймо – роз’єднаймо» ( гра з м’ячем)

Вчитель: Що таке овочі? — А що таке фрукти?

(діти перераховують різні назви овочів та фруктів)

— Потім – теж саме робить вчитель. Як одним словом можна назвати ці предмети?

4.2.Фізкультхвилинка. ( на комп’ютері)

4.3. Гра «Помічники на кухні»

Матеріали: вирізані з паперу «макети» каструльки і тарілки, фрукти і овочі.

Вчитель розкладає весь набір фруктів-овочів, який підготував для заняття, і кладе перед дітками каструльку і тарілку. Далі дає завдання – в тарілку зібрати фрукти, а в каструльку – овочі, не використовуючи самих лексем «фрукти», «овочі», користуючись поясненням (на зрозумілій дітям мові) на зразок: «те, що солодке», «те, що всі дітки люблять», «те, що можна покласти в торт, тістечко, морозиво, компот і т.д.» – про фрукти і «те з чого можна готувати суп, салат (хоч салат може бути і фруктовий?)» – про овочі.

Дітки, граючись, розподіляють продукти (така собі «співпраця» між найменшими). Далі всі разом розглядають вміст каструлі і тарілки (вчитель контролює, щоб розподіл був правильним, беручи в руки щось і перекладаючи чи стверджуючи, що продукт в правильній посудині, ще раз нагадує дітям назви продуктів).

Далі, беручи почергово «посуд з його вмістом», вчитель навчає діток загальних назв «овочі» і «фрукти». Діти повторюють слова гуртом, а потім всі по черзі..

Важливо стимулювати діток коментувати свої дії (хоча б називати «продукти», які потрапляють в руки).

Вправа 4.4. На дереві і на грядці ( робота комбінована – колективна, в парах)

Матеріали: паперові комплекти (для кожної дитини зокрема) – вирізані з картону «макети» дерева та грядки, витинанки-зображення овочів/фруктів та двосторонній скотч. Вчитель показує дітям малюнки дерева та грядки, каже як по-українськи це називається (діти повторюють за вчителем нові слова «дерево», «грядка»), також на зрозумілій дітям мові пояснює, що фрукти ростуть на дереві, а овочі – на грядці. Далі повторює українською «Яблуко / груша / слива і т. д росте на дереві», «Буряк, огірок і т. д. росте на грядці» і пропонує дітям «виростити овочі і фрукти» на дереві та грядці з паперу за допомогою двостороннього скотчу (вчитель роздає усім паперові заготовки). Вправа 4.5. Вирощуємо овочі і фрукти

Матеріали:: перемішані малюнки (фрукти, овочі),.

Вчитель кладе перед дітьми заздалегідь приготовані матеріали і пропоує допомогти вирости овочам та фруктам, які заполонили інші предмети, їх потрібно знайти, обвести і розмалювати тим кольором, яким намальовано контур цього предмета.

Вправа 4.6. Я люблю…

Матеріали: картки з зображеннями фруктів/овочів (з попередніх вправ ) або справжні фрукти/овочі.

Вчитель дає дитині картку з зображенням фрукта/овоча (справжній фрукт/овоч) і запитує «Ти любиш…?». При ствердній відповіді «Так» допомагає дитині відповісти «Я люблю… Це мій улюблений фрукт / овоч», при запереченні «Ні» допомагає дитині сказати «Я не люблю… . Мій улюблений фрукт/овоч – …».

ІІІ. Заключна частина.

Підведення підсумків.

Продовжи речення. Мені найбільше сподобалось…